Dusík
27. 2. 2010
Vlastnosti: dusík je plyn bez farby a zápachu, o niečo ľahší ako vzduch, nepatrne rozpustný vo vode (za normálnych podmienok 23 cm3 v 1 litre vody). Pri obyčajných podmienkach je dusík interný (nezlúčivý). Tvorí dvojatómové molekuly N2 , v ktorých sú atómy viazané tromi elektrónovými pármi (:N≡N:). Trojitá väzba v molekule dusíka je obzvlášť stabilná; dvojitá a trojitá väzba medzi atómami iných prvkov sa ľahko poruší (napr. acetylén H−C≡C−H práve preto je veľmi zlúčivý).
Molekulový dusík je energeticky veľmi chudobný, preto na jeho aktiváciu treba dodať veľa tepla (zahriatím na vysokú teplotu) alebo pôsobiť elektrickým výbojom. Aktivovaný dusík je veľmi zlúčivý: reaguje s mnohými prvkami, napr. s vodíkom tvorí amoniak, s kyslíkom kysličníky dusíka a s kovmi nitridy. V zlúčeninách s inými prvkami môže mať dusík oxidačné číslo od –III až V.
Výskyt: 78% vzduchu tvoria molekuly dusíka N2. Pri elektrických výbojoch za búrky sa štiepia na atómy, ktoré sa zlučujú s kyslíkom na oxidy dusíka, tie sa v dažďovej vode rozpúšťajú a dostávajú sa s ňou na zem. Zlúčeniny dusíka potrebujú rastliny na tvorbu bielkovinových látok, na stavbu svojich tiel. Rastlinnou potravou sa dostávajú bielkoviny do tiel živočíchov a ľudí. Rozkladom rastlinných a živočíšnych bielkovín vzniká amoniak. Amoniak sa zúčastňuje na vzniku amónnych solí (Amónne soli sú prítomné vo vodách, ktoré sú znečistené redukovanými formami dusíkatých látok).
Výroba: Dusík sa vyrába frakčnou destiláciou- skvapalnenie vzduchu. Skladuje sa v oceľových tlakových fľašiach označených zeleným pruhom alebo v tzv. Dewarových nádobách.
Použitie: Dusík v zmesi z argónom sa používa na plnenie žiaroviek (na utvorenie inertnej atmosféry), uplatňuje sa ako východisková surovina na výrobu amoniaku, kyseliny dusičnej a jej solí (priemyselné dusíkaté hnojivá). Plynný dusík sa využíva ako inertná atmosféra na miestach, kde hrozí nebezpečenstvo výbuchu, pri výrobe integrovaných obvodov, nehrdzavejúcej ocele, alebo v potravinárstve ako ochranná atmosféra proti oxidácii. Amoniak a jeho zlúčeniny sú jedným z najpoužívanejších hnojív v poľnohospodárstve. Plynný amoniak sa v poslednej dobe stáva náhradou freónov v chladiarenstve. Mimoriadne silné oxidačné vlastností zlúčenín dusíka v oxidačnom stupni +5 sa využívajú pri výrobe výbušnín. Už v starovekej Číne bola známa výroba pušného prachu, ktorého podstatnú časť tvoria dusičnan sodný alebo draselný. V súčasnosti sa v tomto odbore uplatňujú skôr organické zlúčeniny dusíka ako nitroglycerín alebo trinitrotoluén. Ako palivá do raketových motorov sa v minulosti používala aj kyselina dusičná. ochranná atmosféra pri zváraní kovov, skladovaní horľavín...
kvapalný dusík má široké uplatnenie v medicíne (oxid dusný- narkóza pri operáciách)
- Zlúčeniny: AMONIAK, čiže čpavok NH3 je bez farebný plyn, ľahší ako vzduch, prenikavo zapácha, dráždi sliznice, pôsobí ako nervový jed. Vo vzduchu nehorí, ale keď sa vedie v zmesi s kyslíkom cez zahriate katalyzátory (nemenný urýchľovač chemickej reakcie), mení sa na oxidy dusíka, z ktorých ďalšími reakciami vzniká kyselina dusičná. . Stály pomer s kyslíkom v ovzduší tvorí zmes vyhovujúcu pre existenciu živých organizmov na našej planéte
Nitrifikačné baktérie sú podstatnou súčasťou nitrifikačného cyklu, ktorý sa stará o rozklad odpadových látok.
Denitrifikačné baktérie sú typické aeróby, pre ktoré je kyslík dostupný v aeróbnej respirácii
=> bunky, ktoré pre svoju existenciu potrebujú kyslík.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.